پنج شنبه 20 اسفند 1394

صادرات پژوهای ایرانی به ترکیه؟

پژو در حالی از سال آینده قرارداد جوینت‌ونچر خود با ایران خودرو را اجرا خواهد کرد که این شرکت فرانسوی باید 30 درصد از محصولات تولیدی خود در ایران را صادر کند.

پژو 308

 

 

 

 

 

پژو در حالی از سال آینده قرارداد جوینت‌ونچر خود با ایران خودرو را اجرا خواهد کرد که این شرکت فرانسوی باید 30 درصد از محصولات تولیدی خود در ایران را صادر کند.

 

 

بر این اساس، ظاهرا «ترکیه» یکی از بازارهای مدنظر پژو برای صادرات محصول از ایران است و آن طور که ژان کمار مدیر امور خاورمیانه و آفریقای این شرکت در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید می‌کند، بازار ترکیه می‌تواند پذیرای پژوهای تولیدی ایران‌خودرو باشد. کمار البته معتقد است که برای صادرات خودرو به ترکیه، باید روی محصولات دیزلی و همچنین ارتقای استاندارد آلایندگی و سوخت به یورو6 تمرکز کرد.

 

 

به گفته وی، در حال حاضر شرایط برای صادرات محصولات تولیدی پژو در ایران خودرو، به ترکیه مهیا نیست، زیرا خودروهای دیزلی و استاندارد یورو 6 هنوز در بازار ایران به چشم نمی‌آیند.

اظهارات وی در شرایطی است که به گفته کارشناسان، پژو چندان حضور فعالی در ترکیه نداشته و نمی‌توان این شرکت را جزو 10 عرضه‌کننده اول خودرو در بازار موردنظر، به حساب آورد.کارشناسان تاکید می‌کنند که پژو در حال حاضر خودروهایی مانند 301، 208 و 2008 (سه خودرویی که قرار است در ایران به تولید برسند) را با تیراژی نسبتا اندک در بازار ترکیه عرضه و اولی را از کارخانه خود در اسپانیا و دومی و سومی را نیز از کارخانه فرانسه به ترکیه صادر می‌کند.با این شرایط به‌نظر نمی‌رسد بتوان حساب چندانی روی بازار ترکیه برای صادرات پژوهای تولیدی در ایران، باز کرد. نکته دیگر اما اینجا است که به گفته کمار، صادرات پژو از ایران به ترکیه، به‌دلیل نبود خودروهای دیزلی و استاندارد یورو6، مقدور نیست، حال آنکه کارشناسان معتقدند این دو مساله به راحتی قابل حل است.به باور کارشناسان، پژو اگر واقعا به دنبال صادرات خودرو از ایران به ترکیه بوده و شرایط برای این کار مهیا باشد، می‌تواند موتورهای دیزلی خود را در اختیار ایران خودرو قرار داده و در نتیجه محصول دیزلی مناسب برای این بازار را از منبع ایران تامین کند. از طرفی، پژو می‌تواند بخشی از خودروهای خود را متناسب با استاندارد یورو6 تولید کرده و آنها را به بازار ترکیه صادر کند و دیگر نیازی نیست منتظر ارتقای استاندارد در ایران باشد.

 


 

 

منبع :دنیای اقتصاد

با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help