چهار شنبه 13 مرداد 1395

تبدیل دی اکسید کربن به سوخت خودرو

یک تیم از محققان آمریکایی تحت هدایت یک دانشمند ایرانی نوعی سلول خورشیدی ابداع کرده‌اند که دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را با استفاده از نور خورشید به سوخت هیدروکربنی قابل استفاده برای خودروها تبدیل می‌کند.

تبدیل دی اکسید کربن به سوخت خودرو 

یک تیم از محققان آمریکایی تحت هدایت یک دانشمند ایرانی نوعی سلول خورشیدی ابداع کرده‌اند که دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را با استفاده از نور خورشید به سوخت هیدروکربنی قابل استفاده برای خودروها تبدیل می‌کند.این اختراع تحولی عظیم و شگرف در صنعت خودرو و پیشرفت قابل توجهی در جهت کاهش آلودگی هوای ناشی از تردد خودروها است.

 

 

امین صالحی خوجین، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی‌نویز و همکارانش بر این باورند که با این کار توانسته‌اند کار سلولهای خورشیدی فتوسنتزی را تکمیل کنند.

 

 

این فناوری با تقلید از توانایی گیاهان در جذب دی‌اکسید کربن که آن را به همراه آب به گلوکز و اکسیژن تبدیل می‌کنند، تقلید کرده است.
سیستم ابداعی صالحی خوجین و همکارانش دی‌اکسیدکربن هوا را گرفته و آن را به شکل یک سوخت ترکیبی برای خودروها تبدیل می‌کند.

 

 

از نظر تئوری این سیستم یک چرخه مطلوب ایجاد می‌کند که در آن کربن از هوا حذف شده و به درون خودروها بازگردانده می‌شود.

 

 

صالحی خوجین درباره این ابداع گفت: سلول خورشیدی جدید از نوع فتوولتائیک نیست، بلکه فتوسنتزی است. ما به جای تولید انرژی در یک مسیر ناپایدار یک طرفه از سوخت‌های فسیلی به گازهای گلخانه‌ای، اکنون می‌توانیم فرآیند را معکوس کرده و کربن جوی را با استفاده از نور خورشید به شکل سوخت بازیافت کنیم 

  


 

منبع :  عصرخودرو

با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help