سه شنبه 25 شهریور 1393

طرح مدیریت واردات خودرو به وزارت صنعت ارائه شد

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور از ارائه پیش‌نویس طرح جامع مدیریت واردات خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

 طرح مدیریت واردات خودرو

 

 

آرش محبی‌نژاد، اظهار کرد:‌ در این طرح سه راهبرد اصلاح قوانین و مقررات واردات خودرو و قطعات، حمایت از تولید داخل و برنامه‌ریزی برای ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات داخلی ارائه شده است.

 


وی با بیان این‌که یکی از مهمترین محورهای این طرح عدم واردات خودرو از کشورهای تحریم‌کننده ایران به ویژه در حوزه صنعت خودرو است، خاطرنشان کرد: همچنین در یکی از بخش‌های این طرح پیشنهاد شده مبنای محاسبه تعرفه واردات خودرو از ارز مبادله‌ای به ارز آزاد تغییر کند.

 


دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور ادامه داد: همچنین در این طرح پیش‌بینی شده که میزان تعرفه واردات خودرو نسبت به کشور مبداء واردکننده متفاوت باشد به‌گونه‌ای که از کشورهای دوست تعرفه پایین‌تر و از کشورهایی که روابط دوستانه‌ای با ایران ندارند تعرفه بیشتری برای واردات خودرو اخذ شود.

 

وی افزود: در این طرح پیشنهاد شده که بخشی از عوارض واردات خودرو به حمایت از صنعت خودروی داخلی اختصاص یابد که در این راستا پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از تولید خودروی داخلی ارائه شده است.

 

محبی‌نژاد با بیان این‌که این صندوق دولتی بوده و منابع آن صرف ارائه تسهیلات به صنعت خودرو خواهد شد، خاطرنشان کرد: بخشی از منابع این صندوق از محل عوارض واردات خودرو و بخشی نیز از محل مازاد درآمد دولت از تعرفه واردات خودرو و صادرات نفت تامین خواهد شد.

 

وی ادامه داد: همچنین در این طرح پیش‌بینی شده که در فواصل زمانی سه ماه یک بار میزان واردات خودرو و تناسب آن با میزان تولید داخل بررسی شده و از واردات خودرو بیشتر از تناسب لازم با تولید داخل، جلوگیری شود.

 

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور خاطرنشان کرد: پیش‌نویس طرح جامع مدیریت واردات خودرو روز گذشته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد. بخش‌هایی از این طرح با تصویب وزارت صنعت اجرایی شده و بخش‌هایی از آن که به تصویب مجلس و هیات دولت نیاز دارد نیز از سوی این وزارتخانه به این دو نهاد ارائه خواهد شد.
 


 

منبع: ایسنا


با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help