دوشنبه 03 آذر 1393

خطر تشدید انحصار در صنعت خودروی ایران

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به اجرایی شدن طرح منحصر شدن واردات برخی از خودروها به خودروسازان داخلی، هشدار داد.

 

خطر تشدید انحصار در صنعت خودروی ایران

 

 

شهرام آزادی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این که طرحی در شورای سیاست‌گذاری خودرو در دست بررسی است که براساس آن هر خودروساز داخلی که با یک خودروساز خارجی قرارداد همکاری منعقد کند، حق انحصاری واردات محصولات آن خودروساز به صورت CBU و CKD را خواهد داشت آیا این طرح درستی است، اظهار کرد: اجرای این طرح هم برخلاف مصالح خریداران و هم برخلاف مصالح خود خودروسازان است.

 

وی با بیان این‌که در شرایط فعلی اندک رقابتی بین شرکت‌های واردکننده خودرو با خودروسازان در زمینه عرضه محصولات وجود دارد، خاطرنشان کرد: این رقابت موجب می‌شود که خودروسازان برای افزایش توان خود در زمینه رقابت با محصولات خارجی در جهت رشد کیفیت خودروهای تولیدی خود حرکت کنند.

 

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در این شرایط اگر علاوه بر حق انحصاری مونتاژ خودروهای یک برند خارجی حق انحصاری واردات آنها را نیز به یک خودروساز بسپاریم، این رقابت از بین رفته و خودروساز انگیزه خود برای افزایش کیفیت را از دست خواهد داد.

 

وی افزود: در آن شرایط خودروساز تنها تصمیم‌گیرنده در بازار خودروهای داخلی و خارجی خواهد بود و ممکن است که در جهت تامین مصالح خود حقوق مصرف‌کنندگان را به فراموشی بسپارد.

 

آزادی با بیان این‌که سود واردات خودرو بیشتر از سود مونتاژ داخلی این خودروها است، تصریح کرد: در آن صورت این خطر وجود دارد که خودروساز تمایل بیشتری به واردات خودرو پیدا کرده و عملا تولید داخلی خودرو به فراموشی سپرده شده و تضعیف شود.

 

 

 


    

 منبع: ایسنا

 

 

با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help