شنبه 18 مهر 1394

زمینه‌های مشترک سرمایه‌گذاری ایران و ژاپن اعلام شد

رییس سازمان توسعه تجارت در نشست تجاری هیات ایران با ژاپن، تولید خودرو و قطعات مربوطه، خودروهای آشنا با محیط زیست، خودروهای هیبریدی و برقی را از زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن عنوان کرد.

افخمی راد

 

رییس سازمان توسعه تجارت در نشست تجاری هیات ایران با ژاپن، تولید خودرو و قطعات مربوطه، خودروهای آشنا با محیط زیست، خودروهای هیبریدی و برقی را از زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ژاپن عنوان کرد.

 

 

ولی‌الله افخمی‌راد - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در نشست تجاری هیات ایران با ژاپن، معدن و صنایع معدنی را از جمله اولویت‌های توسعه سرمایه‌گذاری در ایران دانست و تاکید کرد: ایران کشور وسیعی است که در زمینه‌ شبکه ریلی داخلی و تراموا فعالیت‌های ارزشمندی انجام داده ضمن این‌که در زمینه‌ ساخت بنادر و تامین تجهیزات بندری نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری است.

 

 

وی افزود: ژاپن در بخش محیط زیست توسعه خوبی داشته و ما نیز نیازمند همکاری در این زمینه هستیم.

 

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت خطاب به هیات ژاپنی گفت: بدون شک در توسعه بازار سهم قابل توجهی را از آن خود خواهید کرد و ایران نیز در زمینه‌ نانوفناوری و سایر فناوری‌ها زمینه‌های بسیار مساعدی برای همکاری با ژاپن دارد.

 

 

افخمی راد اظهار کرد: ایران نمی‌خواهد تنها مصرف‌کننده کالاهای دیگر کشورها باشد، بلکه می‌خواهد در زمینه‌ تولیدات مشترک نیز با خارجی‌ها همکاری کند و در یک بازار 400 میلیونی کشورهای اطراف کالاهای تولیدی خود را عرضه کند.

 

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: حجم تجارت ایران و ژاپن در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها کاهش یافته و در سال 2014 به حدود 200 میلیون دلار رسیده است و با توجه به این‌که ژاپن از کشورمان نفت خریداری می‌کند، چنانچه بهای نفت را به مبادلات تجاری دو کشور اضافه کنیم رقم شش میلیارد دلاری حاصل خواهد شد.

 

 

وی خطاب به هیات ژاپنی ادامه داد: ایران را تنها به عنوان یک بازار مصرف نگاه نکنید، بلکه این بازار ویژگی‌های متفاوتی از جمله نیروی انسانی متخصص، منابع طبیعی ارزشمند، انرژی و غیره را نسبت به سایر کشورها داراست.

 

 

افخمی‌راد اظهار کرد: شرایطی که بعد از امضای توافق‌نامه به وجود آمده برای اقتصاد ایران آینده مطلوبی را رقم زده است که در این میان ژاپن نیز مانند سایر کشورها نیز باید برای توسعه تجارت با ایران گام برداد.

 

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت در عین حال بیان کرد: در حوزه صنایع هایتک و نانوتکنولوژی در سال‌های تحریم پیشرفت‌های خوبی داشتیم که در این میان اولویت ما برای بعد از تحریم حمایت از سرمایه‌گذاری مستقیم خصوصی با مشارکت ایرانی‌هاست.

افخمی راد گفت: با استقرار دولت یازدهم و انجام مذاکرات هسته‌ای زمینه برای افزایش حجم تجارت فراهم شده است.

 

 

رییس سازمان توسعه تجارت به نقش تحریم‌ها در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: علی‌رغم این تحریم، کشورمان توانست براساس دکترین "ما می‌توانیم" اقدامات ارزشمندی را انجام دهد و بسیاری از نیازمندی‌های خود را با تکیه بر توان داخلی تامین کند.

درخواست‌های هیات تجاری ژاپنی از ایران


رییس کل سازمان توسعه تجارت، دریافت ویزای چند سفره و آمار و ارقام مربوط به انواع تولیدات خودرو را از جمله درخواست ژاپنی‌ها از ایران عنوان کرد.

 

افخمی‌راد در وال که ظاهرا کشورهای ژاپن و آلمان برای ساخت مشترک خودرو و تامین قطعات تمایل به همکاری با ایران داشته و با توجه به برخورد پژو در زمان تحریم و این‌که آیا برنامه‌ای برای همکاری با این کشورها وجود دارد، اظهار کرد: ژاپن در زمان تحریم، تولید خودروهای خود را در ایران به حداقل رساند. به عنوان مثال تولید سوزوکی را کاهش داد و اکنون از ما درخواست کرده آمار و ارقام مربوط به انواع تولیدات، دستورالعمل و بخشنامه‌های سرمایه‌گذاری در ایران را در اختیارشان قرار دهیم.

 

وی در عین حال تلاش برای دریافت ویزای چند سفره را از درخواست‌های ژاپنی‌ها مطرح و عنوان کرد که در حال پیگیری این موضوع از سازمان‌های مختلف هستیم.

 

رییس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنا داریم تا در حلقه تولیدات ژاپن وارد شویم و ایران به عنوان هاب منطقه کالاهای ژاپنی را تولید کرده و به کشورهای همجوار از جمله کشورهای هدف ژاپن صادر کند و در چرخه تولید‌کنندگان مشترک ژاپن به ویژه برندهای معتبر قرار گیریم.

 

افخمی‌راد بیان کرد: علی‌رغم آنکه میزان صادرات در نیمه نخست امسال از لحاظ وزنی افزایش داشت، اما با احتساب میعانات، ارزش صادرات غیرنفتی با کاهش روبه‌رو بوده و رقم 20 میلیارد و 500 میلیون دلاری به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان این‌که صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی 40درصد افزایش داشته است، ادامه داد: از آنجا که ژاپن سابقه همکاری خوبی با ایران دارد، بنا داریم روابط تجاری خود با این کشور را توسعه دهیم.

 

افخمی‌راد همچنین درباره‌ی پرداخت 100 میلیارد تومان برای کمک به صادرات گفت: دستورالعمل پرداخت اینگونه کمک‌ها تهیه شده و باید مراحل قانونی خود را طی کند. در این دستورالعمل این امکان را داریم تا بخشی از هزینه‌های حضور تجار ایرانی در خارج از کشور و بخشی از هزینه‌های اعزام هیات‌های تجاری را بپردازیم.

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت، کمک به پرداخت بخشی از کارمزد تسهیلات بانکی صادر‌کنندگان و یارانه برای حمل‌ونقل را از جمله پیشنهاداتی عنوان کرد که در پیش‌نویس مصوب وجود دارد.

 

وی در عین حال تاکید کرد: هرچقدر که هزینه صادرات کاهش یابد امکان رقابت در بازار‌های صادراتی بیشتری می‌شود و به دنبال آن هستیم به جای پرداخت نقدی به سمت تسهیل در امور صادرات برویم.

 

 


 


منبع : ایسنا

 

با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help