یکشنبه 29 آذر 1394

پای وام 25 میلیونی خودرو به آلودگی هوا باز شد

ماجرا و حواشی وام 25 میلیون تومانی که بانک مرکزی با هزینه‌ای بالغ بر 2500 میلیارد تومان در اختیار خودروسازان قرار داد تا انبارهای آنها تخلیه شود، گویا تمامی ندارد. این بار صدای مسئولان از اثرگذاری این طرح در افزایش آلودگی هوا و نادیده گرفته شدن سایر بخش های حمل و نقل که می توانست با این تسهیلات ترمیم شده و از آلودگ

خودرو داخلی

 
ماجرا و حواشی وام 25 میلیون تومانی که بانک مرکزی با هزینه‌ای بالغ بر 2500 میلیارد تومان در اختیار خودروسازان قرار داد تا انبارهای آنها تخلیه شود، گویا تمامی ندارد. این بار صدای مسئولان از اثرگذاری این طرح در افزایش آلودگی هوا و نادیده گرفته شدن سایر بخش های حمل و نقل که می توانست با این تسهیلات ترمیم شده و از آلودگی موجود بکاهد، درآمد.

 

 

شدت آلودگی هوا در برخی بخش های کشور به ویژه تهران در روزهای اخیر موجب اعلام شرایط اضطراری و تعطیلی مدارس در پایتخت شده است. به روال همیشگی و هرساله با چنین رخ دادی پیدا کردن عامل موثر و تشدید کننده شرایط موجود از سوی مدیران و کارشناسان شروع شده و هر یک دلیلی در این رابطه اعلام کرده اند.

 

 

این در حالی است که قناعتی -عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران- در این رابطه به وام 25 میلیون تومانی که اخیرا بانک مرکزی در قابل بسته تسریع رونق اقتصادی ارئه کرد، اشاره داشته است.

 

 

وی با انتقاد از بودجه محدود حمل و نقل برای کاهش آلودگی هوا عنوان کرد که اگر دولت و سایر سازمان‌ها درصدی از اعتبارات خود را به سلامتی مردم در راستای کاهش آلودگی هوا تخصیص می‌ دادند الان در وضعیت هشدار قرار نداشتیم.

 

 

وی البته از تصمیمات غلطی که عاملی فزاینده برای افزایش آلودگی هوا هستند سخن گفته و از جمله آنها به تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو اشاره داشته است. قناعتی تاکید دارد که نه تنها دستگاه‌های دولتی کمکی به کاهش آلودگی هوا ندارند بلکه تصمیمات غلط آنها از جمله پرداخت وام 25 میلیونی خودرو به این موضوع دامن می زند.

 

 

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با اعلام اینکه این انتظار وجود داشت تا پولی که خرج تسهیلات خودرو شد به حمل و نقل عمومی اختصاص پیدا می کرد، عنوان کرده است که دولت می‌توانست این وام 25 میلیونی را به نوسازی تاکسی‌های فرسوده بپردازد و یا حداقل می‌توانست این پول را برای خرید واگن در اختیار شهرداری قرار دهد تا مشکلات قطارهای مترو حل شود.

 

 

اظهارت این عضو شورای شهر، در حالی مطرح می شود که در جریان اجرای بسته تسریع رونق اقتصادی، با هماهنگی بانک مرکزی، وزارت صمت و خودروسازان تامین مالی 110 هزار دستگاه انجام شد و در همین جریان خودروسازان 130 هزار خودرو را به فروش رساندند. این حجم بالای خودرو به یکیاره و در نهایت تا دوره‌ای دوماهه تحویل مشتریان و وارد فضای شهر به ویژه تهران با حجم فعلی آلودگی هوا می شود. این در حالی است که طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و خودروسازان تاکنون حدود 50 هزار دستگاه در کمتر از یک ماه گذشته تحویل مشتریان شده و به فضای شهری وارد شده‌اند.

 

 

پرداخت تسهیلات ویژه برای فروش خودروسازان با سود نایاب 16 درصدی در شبکه بانکی، پیش از اعتراض شورای شهر انتقادات دیگری از سوی بخش‌های مختلف از جمله مسکن و سایر حوزه‌های تولیدی را نیز در برداشت و آنها معتقد بودند که این منابع چند هزار میلیاردی به جای تخصیص داده شدن به خودروسازان باید در اختیار سایر بخش‌های محرک و پیشران اقتصاد قرار می‌گرفت.

 

 

 


منبع :ایسنا

 

با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

دسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
LiveZilla Live Help