یکشنبه 25 شهریور 1397

لکسوس ES اولین خودروی تولید انبوه جهان با دوربین های جانبی لقب می گیرد

لکسوس قصد دارد به اولین شرکتی تبدیل شود که ایده کنار گذاشتن آینه های جانبی و استفاده از دوربین برای نمایش اطراف خودرو را عملی می کند. 

 

 
 

کنار گذاشتن آینه های جانبی و استفاده از دوربین برای نمایش اطراف خودرو ایده ای است که تاکنون بر روی کانسپت ها و برخی مدل های خاص دیده شده، با این حال علی رغم موجود بودن تکنولوژی های لازم به مدل های تولید انبوه خیابانی راه نیافته و کماکان در انحصار باقی مانده است.

 

 

 

 

Audi e-Tron Sportback
 

 

 

 

 

لکسوس قصد دارد به اولین شرکتی تبدیل شود که این ایده را عملی می کند. این خودروساز ژاپنی از اکتبر امسال سدان ES را با آنچه که نامش را Digital Outer Mirrors گذاشته به فروش خواهد رساند.

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (2)
 

 

 

 

 

 

همانطور که اسم این قابلیت به وضوح نشان می دهد، آینه های جانبی رایج جای خود را به دو دوربین داده اند. این دوربین ها تصاویر زنده طرفین و نمای عقب خودرو را بر روی نمایشگرهای 5 اینچی که در کنار ستون ها تعبیه شده اند، به نمایش می گذارند.

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (5)
 

 

 

 

 

به گفته لکسوس استفاده از این دوربین ها مزایای متعددی دارد، از جمله اینکه دید راننده بهبود پیدا کرده و به دلیل حذف قاب بزرگ آینه ها صدای مزاحم باد کاهش می یابد. هنگام گردش به طرفین و همزمان با روشن شدن چراغ راهنما نیز دوربین ها از حالت زوم خارج شده و قسمت بیشتری از اطراف خودرو را پوشش می دهند.

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (6)
 

 

 

 

چنانچه سیستم کنترل نقاط کور اتومبیل دیگری را این ناحیه ها تشخیص دهد، دوربین سمت متناظر به طور خودکار چرخیده و آن را برای راننده قابل مشاهده می کند. هنگام حرکت با دنده عقب نیز دوربین ها وظیفه مشابهی را انجام می دهند.

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (4)
 
 
 

 

 

با تکیه بر الگوریتم های پردازش و ارتقای کیفیت تصویر می توان خروجی دوربین ها را روشن تر و شفاف تر در اختیار راننده گذاشت. به همین خاطر حین رانندگی در شب یا نقاط تاریکی مثل تونل ها رانندگان از دید بهتری نسبت به آینه های معمولی برخوردار خواهند بود.

 

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (7)
 

 

 

 

مهندسین لکسوس دوربین های جانبی را درون یک قاب کوچک چند اینچی قرار داده اند. این قاب گرم شونده بوده و از دهانه لنز در برابر باران و برف به خوبی حفاظت می کند.

 

 

 

lexus-es-digital-outer-mirror (9)
 

 

 

 

 

علاوه بر لکسوس، کمپانی آلمانی آئودی هم در نظر دارد شاسی بلند برقی E-Tron را با دوربین های جانبی تولید کند. مرسدس بنز چندی پیش کشنده اکتروس را با چنین دوربین هایی و نمایشگرهای بزرگ 15 اینچی در داخل کابین معرفی کرد. به گفته اشتوتگارتی ها، حذف آینه های جانبی کشنده آکتروس باعث بهبود مصرف سوخت تا 5 درصد می شود.

 

 

 

2018-mercedes-benz-actros
 

 

 

 

نکته عجیب اینکه معمولا خودروسازان طبق روالی مرسوم با پرچمداران خود به استقبال تکنولوژی های جدید می روند، اما این بار لکسوس سنت شکنی کرده و به جای سدان فول سایز LS، با سدان کوچک تر و ارزان تر ES به پیشواز دوربین های جانبی رفته است. ناگفته نماند به دلیل قوانین بازدارنده موجود در دیگر کشورها، این فناوری فعلا فقط در مدل های مخصوص بازار ژاپن به کار گرفته خواهد شد.


 

 

 

 


 

منبع :  DIGIATOدسته بندی محصولات
عضویت در خبر نامه
ایمیل  
شماره موبایل
 
 
عضویت انصراف از عضویت
با ما همراه باشید ...

 

Telegram  ّFollow us on Instagram  ّFollow us on Linked-in  Follow us on Google plus  ّFollow us on facebook

LiveZilla Live Help